Operans och Balettens arenaturné 2023 6.5.2023

Information om produktionen

Premiär
6.5.2023
Produktionens typ
  • Gala
Föreställningens längd
1 t 40 min
Uppförare
Rollnamn
  • Ballet Pathétique - utdrag
  • Sibelius (utdrag), balett
  • Turandot (Nessun dorma), opera
  • Suite en Blanc (utdrag), balett
  • Aram Chatjaturjan: Maskerad: Vals
  • Wilhelm Tell (Tutto cangia, il ciel s’abbella), opera
  • Don Quijote (pas de deux), balett
  • Gianni Schicchi (Laurettas aria O mio babbino caro), opera
  • Svansjön (utdrag från 2:a akten), balett
  • Unto Mononen: Satumaa, tango
  • Carmina Burana (O Fortuna), kantat
  • Trollflöjten (Nattens drottnings aria Der Hölle Rache), opera
  • Trollflöjten (Papagenos aria Ein Mädchen oder Weibchen), opera
  • Sibelius (Violinkonsert), balett
  • Wish, balett
  • Carmen (Votre toast, je peux vous le rendre), opera / sångare
  • Carmen (Les voici, les voici! Voici la quadrille!), opera / dansare
  • Prinsessan Törnrosa (vals), balett
  • Valkyrian (Valkyriornas ritt), opera
  • Trollflöjten (Nattens drottnings aria Der Hölle Rache), opera / dansare
  • Carmen (Votre toast, je peux vous le rendre), opera / dansare
Tilläggsupgifter
OHJELMA:

Carmina Burana (O Fortuna), kantaatti
Musiikki Carl Orff

Valkyyria (Valkyyrioiden ratsastus), ooppera
Musiikki Richard Wagner

Prinsessa Ruusunen (valssi), baletti
Koreografia Javier Torres
Puvut Erika Turunen
Musiikki Pjotr Tšaikovski

Carmen (Les voici, les voici! Voici la quadrille!), ooppera
Musiikki Georges Bizet

Carmen (Toreadorin aaria Votre toast, je peux vous le rendre), ooppera
Musiikki Georges Bizet

Wish, baletti
Koreografia Lucas Jerkander
Musiikki Pietro Mascagni (intermezzo oopperasta Cavalleria Rusticana)

Sibelius (viulukonsertto), baletti
Koreografia Jorma Elo
Puvut Robert Perdziola
Musiikki Jean Sibelius

Taikahuilu (Papagenon aaria Ein Mädchen oder Weibchen), ooppera
Puvut Anna Kontek
Musiikki Wolfgang Amadeus Mozart

Taikahuilu (Yön kuningattaren aaria Der Hölle Rache), ooppera
Puvut Anna Kontek
Musiikki Wolfgang Amadeus Mozart

Ballet Pathétique (katkelma), baletti
Koreografia ja puvut Jorma Uotinen
Musiikki Pjotr Tšaikovski

Satumaa-tango
Musiikki Unto Mononen

Joutsenlampi (katkelma 2. näytöksestä), baletti
Koreografia David McAllister
Puvut Gabriela Týlešová
Musiikki Pjotr Tšaikovski

Gianni Schicci (Laurettan aaria O mio babbino caro), ooppera
Musiikki Giacomo Puccini

Don Quijote (pas de deux), baletti
Koreografia Marius Petipa
Puvut Ramón B. Ivars
Musiikki Ludvig Minkus

Wilhelm Tell (Tutto cangia, il ciel s’abbella), ooppera
Musiikki Gioachino Rossini
Puvut Anna Kontek

Naamiaisvalssi
Musiikki Aram Hatšaturjan

Suite en Blanc (katkelma), baletti
Koreografia Serge Lifar
Musiikki Edouard Lalo

Turandot (Nessun dorma), ooppera
Musiikki Giacomo Puccini

Sibelius (kohtaus), baletti
Koreografia Jorma Elo
Puvut Robert Perdziola
Musiikki Jean Sibelius