Tähtien yö 31.12.2000

Esityksen tiedot

Produktio
Tähtien yö, ensi-ilta 31.12.2000
Esityksen lisätiedot
Baletin ilotulitus
TÄHTIEN YÖ
31.12.2000
Suomen Kansallisbaletti
Suomen Kansallisoopperan orkesteri
Musiikinjohto Bojan Sudjic
Juontajat Lenita Airisto, Jorma Uotinen
Toteutus Claude Naville, Jorma Uotinen
Valaistus Claude Naville

KESÄYÖN UNELMA
Loppukohtaus, II näytös
Koreografia Heinz Spoerli
Musiikki Philip Glass, viulukonsertto, 3 osa
Minna Tervamäki, Jarkko Niininen, Nina Hyvärinen, Alberto Morino, Mira Ollila, Jani Talo, Jaakko Eerola Minna Alaraudanjoki, Sari Jokela, Titta Karhunen, Joyce Kitseroo, Anna Konkari, Ira Lindahl, Andrea Nemethová, Camilla Rajalin, Maria Tamminen, Marjaterttu Willman, Tomi Blåberg, Dario Franconi, Linas Kavaliauskas, Antti Keinänen, Juha-Pekka Myllymäki, Henrik Pettersson, Aapo Siikala, Jouka Valkama, Pekka Yli-Marttila

JOUTSENLAMPI
Adagio II näytös
Koreografia Marius Petipa, Lev Ivanov
Musiikki Pjotr Tshaikovski
Tatjana Amosova, Ilja Kuznetsov
Mariinski-teatterin baletti/Kirov Ballet

FORGOTTEN LAND, osa
Koreografia/Choreography Jiri Kylián
Musiikki Benjamin Britten
Anu Sistonen (vier.), Sampo Kivelä, Ulla-Mari Mäkelä, Sami Saikkonen (vier.)

BAJADEERI
Pas de deux I näytös
Koreografia Natalia Makarova / Marius Petipa
Musiikki Ludwig Minkus
Salla Suominen, Juha Kirjonen

BALLET PATHÉTIQUE, osa
Koreografia Jorma Uotinen
Musiikki Pjotr Tshaikovski
Barbera Kohoutkovä, Tero Saarinen (vier./guest)
Jaakko Eerola, Adam Kozal, Alberto Morino,
Aapo Siikala, Jouka Valkama, Eemu Aikio

-väliaika-

KYR: EHAD
Koreografia Ohad Naharin
Musiikki The Tractor's Revenge
Özen Erdinc, Francis Guardia, Kaarina Leppänen, Anneke Lönnroth, Maki Nakagawa, Tuuli Tuominen, Susanna Vironmäki, Marjaterttu Willman, Tomi Blåberg, Veli-Pekka Hämäläinen, Asla Jääskeläinen, Valeri Kononen, Juha-Pekka Myllymäki, Samuli Poutanen, Kimmo Sandell, Aapo Siikala, Petri Toivanen, Jouka Valkama

MANDRAGORE, osa
Koreografia Jorma Uotinen
Musiikki Åsmund Feidje
Laurence Levasseur
Sweet Move Compagnie

ONEGIN
Pas de deux III näytös
Koreografia John Cranko
Musiikki Pjotr Tshaikovski
Minna Tervamäki, Jukka Aromaa

PAS DE DIK
Koreografia Ohad Naharin
Musiikki Camille Saint-Saens
Tero Saarinen (vier./guest)

JOUTSENLAMPI
Pas de deux III näytös
Koreografia Marius Petipa, Lev Ivanov
Musiikki Pjotr Tshaikovski
Tatjana Amosova, Ilja Kuznetsov
Mariinski-teatterin baletti/Kirov Ballet

DON QUIJOTE
III näytös
Koreografia Patrice Bart / Marius Petipa
Musiikki Ludwig Minkus

Fandango
Anneke Lönnroth, Kare Länsivuori
Sari Jokela, Titta Karhunen, Ira Lindahl, Jaana Puupponen,
Arja Tervo, Kirsi Tiiliharju, Susanna Vironmäki,
Marjaterttu Willman
Veli-Pekka Hämäläinen, Timo Kokkonen, Valeri Kononen,
Alberto Morino, Kimmo Sandell, Aapo Siikala,
Jouka Valkama, Pekka Yli-Marttila

Pas de deux
Jessica Kellgren, Ronald Savkovic
Berliinin valtionoopperan baletti
Musiikinjohto
Bojan Sudjic